У питанні захисту українських секретів у галузі військово-промислового комплексу, СБУ треба віддати належне, — наразі контррозвідники досить успішно протистоять шпигунам усюдисущих спецслужб КНР.

Як повідомляє видання «Сегодня», китайська спецслужба надзвичайно цікавиться технологією будівництва Наземного випробувально-тренувального комплексу авіації (рос. «НИТКА») розташованого в Криму неподалік від міста Саки. Цей військовий випробувальний полігон має унікальні характеристики і єдиним на території колишнього СРСР.

Читать на русском

Крим. Неподалік від міста Саки розташований аеродром з єдиним у СНД науково-випробувальним тренувальним комплексом авіації (рос. НИТКА)

Крим. Неподалік від міста Саки розташований аеродром з єдиним у СНД науково-випробувальним тренувальним комплексом авіації (рос. НИТКА). Фото: flot2017.com

Як повідомляє видання Велика Епоха, 9 липня у Військовому апеляційному суді (м. Київ) розглядалася кримінальна справа за обвинуваченням Яо Цзюня, старшого полковника китайської Народно-визвольної армії в крадіжці військових секретів України. Які таємниці збирав іноземний військовий поки не відомо. Суддя Н., що головує у справі повідомив, що справа розглядається «в закритому режимі».


Раніше кримська прокуратура повідомляла, що в середині червня поточного року Апеляційний суд автономії засудив громадянина Росії до 8-ми років ув’язнення за збирання для Китаю відомостей, що становлять держтаємницю. Шпигуна спіймали в середині липня 2009 року на одному з кримських військових полігонів.

Дане повідомлення прокуратури, як пазл, співвідноситься з заявою, яку дав екс-керівник СБУ Валентин Наливайченко газеті «День» у грудні 2009 року. Відповідаючи на запитання кореспондента, про діяльність української контррозвідки чиновник повідомив, що «викрито діяльність російського громадянина, який добував науково-технічні дані в сфері ВПК для китайської спецслужби». Ймовірно, саме цього громадянина Росії нещодавно засудив кримським суд.

У середині січня 2010 р. на Житомирщині Апеляційний суд визнав винними трьох громадян України в шпигунстві на користь КНР. Суд дав 11, 10 і 7 років в’язниці кожному. У разі витоку секретних даних про унікальний військовий об’єкт Україна зазнала б збитків у економіці й оборони на суму, що обчислюється мільярдами, повідомляє ТСН.ua.

Економічні зв’язки держав України і Китаю все більше зміцнюються. Однак дружні зв’язки не заважають китайським спецслужбам активно зазіхати на економічний та оборонний потенціал України. Залишається лише сподіватися, що МЗС України відповідним чином буде балансувати українсько-китайські відносини або всі агенти китайської розвідки вже розкриті.

За матеріалами статті, що опублікована в Юридичній газеті № 29–30 від 27 липня 2009 р.

Джерело: «Китай у світі»