Тайвань і Китай одна країна? Стисло заглянемо в історію питання і розглянемо різні точки зору.

Зміст

Дві Піднебесної
Китай і Тайвань: взаємна протилежність
Тайванське питання: погляд зсередини
Тайвань & Японія, Корея

Острів Тайвань і материковий Китай під владою компартії

Зеленим відзначений острів Тайвань, червоним – материковий Китай під владою компартії. Ілюстрація: militaryparitet.com/perevodnie/data/ic_perevodnie/4947/


Дві Піднебесної

Храм на острові Тайвань

Храм на острові Тайвань. Фото: berdasovivan.ru/ride-taipei.html

Не одне тисячоліття увесь величезний Китай управлявся владою імператорів. Але в 1912 році в Китаї відбулася революція, була проголошена Китайська республіка, яка прийшла на зміну монархічному строю.

На початку існування республіки найбільш впливовою силою в Китаї стала Націоналістична партія (Гоміньдан або Ґоміньдан).

У 1921 році на політичну арену виходить компартія – маловідома, у той час у Китаї, азіатська гілка Комінтерну. Тобто на час зародження, компартія Китаю (КПК) була підпорядкована КПРС, але згодом вона відрікається від КПРС.

На першому етапі між Гоміньдан і компартією був союз проти військової агресії Японії. Вміло використовуючи Гоміньдан компартія поступово отримує більшу вагу у політиці і стає відомою на теренах Китаю.

Проте у 1927 році між двома партіями відбувся розрив і почалася громадянська війна, в процесі якої компартію мало не знищив Гоміньдан у 1934 році. Але вона вижила.

До 1946-47 рр. співвідношення сил компартії і Гоміньдан були вже не на користь останнього. І в 1949-му році Гоміньдан зазнає поразки в громадянській війні й евакуюється на острів Тайвань.

Так і утворилося «два Китаї» і два уряди: перший на острові Тайвань – Гоміньдан і його прихильники, другий на материку на чолі компартії.

На Тайвані Гоміньдан вважав себе правонаступником «Китайської республіки», така назва держави і збереглася. У материковому Китаї, компартія проголосила в жовтні 1949 року створення «Китайської народної республіки».

Обидві влади, територіально розділяє Тайванська протока між островом Тайвань і материком Китаю.

Китай і Тайвань: взаємна протилежність

Після утворення такого становища, у обох урядів виникли діаметрально протилежні погляди щодо один одного.

Так, Гоміньдан базуючись на острові вважав, що влада компартії незаконна і Гоміньдан має право на всю територію Китаю. Компартія базуючись на материку Китаю, вважала, Тайвань своєю провінцією.

Тому і зараз, коли китайці з материкового Китаю, особливо офіційні особи, зачіпають питання Тайваню, то мають на увазі, що острів входить до складу КНР. Однак чи управляє в дійсності островом компартія КНР?

Ні. На Тайвані свій уряд, парламент і правляча партія.

Прапор Тайваню

Прапор Тайваню. Зображення з berdasovivan.ru

Більше того, на материку Китаю існує спеціальний закон, що передбачає збройне захоплення Тайваню в певних випадках, наприклад, при прийнятті деяких поправок до Конституції острівної держави.

Тому жителі острова живуть в постійному очікуванні можливої ​​військової агресії з боку материка.

Це положення залишається донині.

Звідси, за фактом, існують дві китайські держави – Китайська республіка на острові Тайвань і Китайська народна республіка на материку.

Такий, так би мовити, статус-кво.

Тайванське питання: погляд зсередини

Останні роки, погляди китайців змінилися і на материку і на острові.

Так на материку, китайські громадяни переглядають своє ставлення до правлячої десятиліттями компартії, особливо після виходу «Дев’яти коментарів про комуністичну партію», дослідження, яке розкрило таємниці правління цієї партії в Китаї.

Десятки мільйонів китайців перестали вважати владу компартії легітимною, про що заявили.

Водночас, на Тайвані перестали так гостро дивитися на запитання «возз’єднання» з материком.

А як же самі тайваньці зараз дивляться на свою фактичну незалежність від материка і майбутнє острова? Що б дізнатися, давайте подивимося інфографіку підготовлену, редактором блогу про Тайвань Іваном Бердасовим, що об’їздив Тайвань уздовж і впоперек.

(Потрібно клікнути на зображення для перегляду формату високої роздільної здатності)

Тайванське питання - інфографіка, опитувань громадської думки в Тайвані

«Тайванське питання» — інфографіка, що складена на основі опитувань громадської думки в Тайвані. Ілюстрація: berdasovivan.ru/is-taiwan-china.html

Таким чином, точка зору самих тайваньців існує від вкрай лівої до крайньої правої.

У лівій стороні інфографіки вважають, що Тайвань повинен залишатися повністю незалежним, а справа, вважають можливим політичний устрій Тайваню як острова-провінції в складі материкового Китаю за принципом «одна країна — два лади».

А що думають про це питання наші люди, що жили на Тайвані?

Звичайно, у всіх не запитаємо, але яскравий відгук згаданого вище студента московського університету Івана Бердасова запав у душу.

«Тайвань – це НЕ Китай. А якщо бути зовсім точним, Тайвань — це Китай .. Тільки не комуністичний.. А справжнісьнький, теплий ламповий суньятсеновський Китай». – Вважає Іван.

Отже, володіючи основною інформацією читач може самостійно відповісти на питання: чи є Тайвань Китаєм.

Тайванське небо і міст Сіньбей Дацяо. Тайвань

Тайванське небо і міст Сіньбей Дацяо. Тайвань. Фото: http://berdasovivan.ru/ride-taipei.html

Тайвань & Японія, Корея

Є хто питає, яке відношення Тайвань має до Японії, до Кореї?

Відносно Японії, Тайвань входив до її складу з 1895 по 1945 роки. Під кінець Другої світової війни Тайвань став усе більше контролюватись Гоміньданом і після поразки Японії у війні це становище закріпилося остаточно.

З тієї пори Японія і Тайвань незалежні один від одного.

До Кореї Тайвань має лише те відношення, що обидві країни входять у число «Азійських тигрів», названих так, тому що з початку 60-х років економічно розвивалися дуже високими темпами і економічний рівень життя їхніх громадян серйозно зріс.

Південна Корея і Тайвань також дві повністю незалежних одна від одної держави.

— — —

Автор: Євген Верес