Поряд із кількома нещодавніми скандалами, пов’язаними китайською компанією Huawei, спливла інформація і про те, хто саме стоїть за телекомунікаційним гігантом.

Штаб-квартира Huawei

Штаб-квартира Huawei. Джерело: commons.wikimedia.org

Між засновником компанії колишнім офіцером Народно-визвольної армії КНР Жень Чженфеєм і Цзян Цземінем, колишнім генсеком компартії КНР виявився загадковий зв’язок, зазначає китайськомовне видання epochtimes.com.

Жень Чженфей є батьком затриманої в Канаді Мен Ваньчжоу*, яка своєю чергою є заступником гендиректора і фінансовим директором Huawei.

Як повідомила 22 січня тайванська телестанція China Television System (CTS), саме тісні відносини Жень Чженфея із Цзян Цземінем допомогли свого часу Huawei швидко вирости і стати однією з найбільших компаній світу. Саме зв’язок компанії Huawei з органами держбезпеки й армією КНР викликають побоювання у багатьох країн, з огляду на швидке поширення впливу цієї компанії у світі.

У репортажі йдеться, що колишній військовослужбовець Жень Чженфей на зорі заснування компанії Huawei ще не був великою фігурою. Однак йому вдалося поступово зміцнити своє становище за допомогою тестя — тодішнього віце-губернатора провінції Сичуань Мен Дунбо і власних зв’язків в армії.

Згідно з повідомленням, Жень Чженфей і Цзян Цземінь мають тісні зв’язки, так під час кожного свого візиту в місто Шеньчжень Цзян Цземінь обов’язково відвідував офіс Huawei. Примітнішим є те, що запровадження створеного фракцією Цзяна проекту «Золотий щит», за допомогою якого влада КНР здійснює цензуру інтернет у країні, було доручено саме компанії Huawei.

Проект «Золотий щит» або «Великий китайський файрвол» — створили під керівництвом сина Цзян Цземіня — Цзян Мяньхен, якого називають «королем комунікацій». Він також має тісні зв’язки із засновником Huawei, і, він часто приймав рішення за цю компанію.

Ще в 1994 році Жень Чженфей отримав аудієнцію в Цзян Цземіня. Тоді Huawei була невеликою компанією з обсягом продажів приблизно 900 мільйонів юанів. Торік 18 грудня, британська газета Financial Times опублікувала статтю про Жень Чженфея. Згідно з повідомленням, коли Чженфей уперше з’явився на території США, дохід Huawei становив менш як 1 мільярд доларів. Нині він сягає 100 мільярдів доларів США.

У повідомленні CTS наводяться слова колишнього співробітника з вищого керівництва компанії Huawei: «Перше десятиріччя бізнес був посереднім, а потім компанія стрімко злетіла. Люди дивувалися і вважали, що неодмінно відбувалося дещо, що допомагало бізнесу компанії. Але навіть всередині компанії це було загадкою».

Далі в повідомленні йдеться, що певні речі свідчать про те, що Жень Чженфей отримав підтримку з найвищого рівня. У 1994 році він надав доповідь тодішньому генсеку КНР Цзян Цземіня. Через кілька років компанія Huawei отримала підряд на будівництво першої комунікаційної мережі загальнодержавного значення для народно-визвольної армії Китаю.

Ван Юйцюнь, який писав тексти промов члену Постійного комітету Політбюро ЦК КПК і секретарю Центральної комісії КПК із перевірки дисципліни Вей Цзяньсіну, написав статтю, у якій йдеться, що одного разу в приватній розмові мова зайшла про те, що Huawei є шпигунською компанією, тоді один колишній співробітник цієї компанії з усмішкою сказав: «Усі знають, що вони служать династії, яка відійшла» (натякаючи на фракцію колишнього генсека Цзян Цземіня).

У період з 1989 по 2002 рік очільником Китаю був Цзян Цземінь, а з 2002 по 2012 рік Цзян Цземінь грав роль «батька імператора», тобто керував за допомогою свого ставленика. Компанія Huawei розвивалася високими темпами саме протягом цих 23 років.

Після того, як 20 липня 1999 року Цзян Цземінь почав переслідування мільйонів прихильників духовно-оздоровчої практики Фалуньгун, його син Цзян Мяньхен керував проектом «Золотий Щит». Торік набув розголосу «внутрішній секретний документ Huawei». У ньому йшлося про те, що Huawei тісно співпрацює з проектом «Золотий щит» і системою Skynet (найбільша у світі нейронна мережа для розпізнавання облич), допомагаючи компартії бути «великим братом» для китайців і здійснювати тотальний контроль.

Завжди беземоційний засновник Huawei Жень Чженфей останнім часом раптово став напрочуд щедрим на інтерв’ю для китайських і закордонних ЗМІ. Під час прес-конференції він зробив не властиву йому публічну заяву. Виступаючи, він заперечував звинувачення в шпигунстві на адресу Huawei. Він також додав, що сумує за своєю дочкою й висловив захоплення «величчю» президента США Трампа.

Це було втретє, коли Жень Чженфей давав інтерв’ю іноземним ЗМІ. Попереднє інтерв’ю було у 2015 році. Гучні інтерв’ю для закордонних ЗМІ є незвичними для нього, тому спостерігачі губляться у здогадах, розмірковуючи, які причини спонукали його порушити мовчання перед іноземними ЗМІ. Можливо, причина в тому, що Huawei дійсно постала перед справжніми проблемами.

Джерело: epochtimes.com

* 1 грудня 2018 року Мен Ваньчжоу — старша дочка Женя Чженфея, була затримана в Канаді на вимогу США, які звинувачують її й компанію Huawei у промисловому шпигунстві й порушенні санкцій щодо Ірану.